Outi Ojalan muistolle

Suomi-Venäjä-Seuran puheenjohtaja Paula Lehtomäki luovuttaa kultaisen ansiomerkin seuran valtuuston puheenjohtajuudesta luopuvalle Outi Ojalalle vuonna 2014.

Vuonna 2014 seuran puheenjohtaja Paula Lehtomäki luovutti seuran kultaisen ansiomerkin Outi Ojalalle.

Outi Ojala oli tunnettu poliitikko. Hän nousi eduskuntaan vuonna 1991 ja toimi Helsingin kaupunginvaltuustossa yli 20 vuotta. Outi Ojala oli erityisesti kansalaisjärjestöihminen. Hän toimi naisliikkeessä tasa-arvoasioissa ja oli aktiivisesti mukana rauhantyössä. Yhteydet Venäjälle ja Pohjoismaihin olivat hänelle tärkeitä. Hän oli hyvin perehtynyt kansainväliseen politiikkaan ja turvallisuuspolitiikkaan. Häntä arvostettiin laajasti yli puoluerajojen.

Outi Ojala osallistui aktiivisesti Suomi-Venäjä-Seuran toimintaan. Hän toimi valtuuston varapuheenjohtajana vuosina 1995 -2014. Outi Ojalan luopuessa valtuuston varapuheenjohtajuudesta kevätkokouksessa 2014 silloinen seuran puheenjohtaja Paula Lehtomäki antoi hänelle Suomi-Venäjä-Seuran kultaisen ansiomerkin.

Outi Ojalan poismenoa kunnioittaen ja surren, Suomi-Venäjä-Seura