Tampere-talosta Velikie Lukiin

Tampere –talosta Velikie Lukin kulttuuritaloon

Tutustuminen Velikie Lukiin ja kulttuuritalon tarjontaan toukokuussa 2017

Lokakuussa 2016 Tampereella pidetyssä suomalais-venäläisessä kulttuurifoorumissa yksi SVS Länsi-Suomen piirin venäläisistä partnereista oli Velikie Luki kaupungin kulttuuritalo, josta Tampereelle oli saapunut johtaja Olga Viktorovna Sergeeva.  Neuvottelujen aikana johtaja esitteli meille kulttuuritalon toimintaa ja kulttuuritarjontaa. Esittelyn lomassa hän ehti jo kutsua meidät paikan päälle esityksiin tutustumaan. Ohjelmisto vaikutti monipuoliselta ja kulttuuritalon tarjoamat mahdollisuudet yhteistyöhön tukivat päästöstämme lähteä paikan päälle tutustumaan sekä kulttuurivaihdon mahdollisuuksiin, että Velikie Lukin kaupunkiin matkailun näkökulmasta.

Velikie Luki on lähes sadantuhannen asukkaan kaupunki noin 500 kilometriä Pietarista etelään ja matkustimme sinne junalla Pietarista. Juna lähti illalla Pietarista Vitebskin asemalta ja oli aamulla Velikie Lukissa. Vastaavasti paluujuna lähti Velikie Lukista illalla ja saapui seuraavana aamuna Pietariin.

Kaupunki on perustettu Lovat-joen rannalle Luki (suom. jouset) nimisenä vuonna 1166.  Vuonna 1478 kaupungille annettiin nimi Velikie Luki (suom. suuret jouset).

Kaupunki on ollut tärkeä kauppakeskus, idäntie ”Varjagien maasta kreikkalaisten maahan” on kulkenut kaupungin läpi.  Pietari Suuri ja Katariina II kävivät usein Velikie Lukissa ja Pietari Suuren käskyllä kaupunkiin rakennettiin linnoitus, joka muistuttaa hyvin paljon Pietari-Paavalin linnoitusta.

Tällä hetkellä kaupungissa asuu noin 92.720 henkeä ja sen tärkeimmät elinkeinot ovat kauppa ja teollisuus. Velikie Lukin hallinnollinen keskus on Pihkova (Псков). Viime vuonna kaupunki vietti 850-vuotisjuhlia.

Linnoituksesta on nykyään jäljellä vain maavallit, sekä osa linnoituksen luoteiskulman tornia, jonne pystytettiin vuonna 1960 Kunnian obeliski. Tämän lahjoitti Eestin neuvostotasavallan ministerineuvosto ja se on rakennettu Saarenmaalta tuodusta kalkkikivestä.  Linnoituksen aluetta kunnostetaan, siellä järjestetään erilaisia tapahtumia ja se on kaupunkilaisille erittäin suosittu ulkoilualue.

Vuonna 2008 presidentti Dmitrij Medvedevin asetuksella Velikie Lukille myönnettiin Sotilaallisen kunnian kaupunki -arvo urhoollisuudesta Suuren isänmaallisen sodan aikana.  Kaupunki kärsi mittavia vahinkoja sodan pommituksissa, vaikka siellä ei käyty varsinaisia taisteluja. Sotilaallisen kunnian kaupungeissa näkyviä tunnuksia on pylväs, jossa on kaupungin vaakuna sekä jalustalla presidentin antaman asetuksen teksti.  Isänmaan puolustajien päivänä 23. helmikuuta sekä Voiton päivänä 9.5. kaupungeissa järjestetään juhlallisuuksia.

Tarinan mukaan apostoli Andreas toi kristinuskon Venäjälle Velikie Lukia halkovaa Lovat-jokea pitkin, ja kaupungissa näkyi erittäin paljon kirkkoja. 

Kulttuuritalon tarjonta

Velikie Luki on tunnettu kaupungin monipuolisesta kulttuuritarjonnasta ja myös vierailukohteemme, Leninille nimetty kaupungin kulttuuritalo on kaupungin ylläpitämä laitos. Kulttuuritalolla on 17 esiintyjäryhmää, osa on ammattilaisia, osa harrastajia. Ryhmien koko vaihtelee 7-30 taiteilijan välillä ja harrastajien ikä on 4 – 18 vuotta.  Kulttuuritalon harrastajat valitaan karsinnoilla. Heillä on ohjelmistossa mm. lapsille tarkoitettu erittäin suosittu 40 min. nukketeatteriryhmä, seitsemän henkeä (näyttelijä nuken sisällä roolivaatteissa). Orkesterissa heillä on 30 jäsentä. Heiltä voi tilata esiintyjäryhmiä tilaisuuden ja kohderyhmän mukaan.

Kulttuuritalolla on esiintyjävaihtoa Latviassa (Daugavpils), Valkovenäjällä (Vitebsk) ja Virossa (Sillamäki) toimivien kulttuuriryhmien kanssa. Lisäksi heillä on oma radiolähetys Pihkovan radiossa.

Yksi kuoroista, aikuisten kuoro, koostuu nuorista aikuisista. Tämän kuoron laulajat ovat jo lentäneet pesästä, eivätkä he enää harjoittele kulttuuritalossa, vaan toimivat itsenäisenä kuorona, jonka esityksillä kulttuuritalo täydentää omaa tarjontaansa.      

Lasten tanssiryhmässä tanssivat ja lauloivat kulttuuritalon 12-14 vuotiaat esiintyjät.

Esiintymisasut olivat todella upeita, kauniita värejä, kirjailuja ja monenlaisia leikkauksia. Loistavien tanssiesitysten ja laulun lisäksi esteettisestä vaikutelmasta tuli täydet pisteet!

Kulttuuritalon ryhmät esiintyvät usein kaupungilla järjestettävissä tilaisuuksissa, ja matkamme aikana esiintyjäryhmillä oli meneillään viimeisiä harjoituksia Voiton päivän juhlallisuuksiin, joista ensimmäinen oli jo perjantaina 6.5. keskusaukiolle pystytetyllä esiintymislavalla.

Turistina Velikie Lukissa

Kulttuurin ohella Velikie Lukissa panostetaan erittäin paljon urheilu- ja liikuntamahdollisuuksien tarjontaan ja alueelta löytyy paljon hyvin varustettuja tiloja liikunnan ja urheilun harrastamiseen. Kaupungissa on mm. moderni jousiammuntakeskus, jossa Venäjän maajoukkuetason jousiampujat harjoittelevat.

Kaupungissa järjestetään joka vuosi, kesäkuussa, erittäin suosittu kuumailmapallotapahtuma, johon tulee osallistujia myös ulkomailta. 

Kaupungin keskustassa on akateemikko Ivan Vinogradovin (1891-1983) kotimuseo.

Sofia Kovalevskaya (1850-1891), maailman ensimmäinen nainen matematiikan professorin virassa ja Venäjän ensimmäinen naismatemaatikko, asui lapsuutensa Polibinossa, 33 km Velikie Lukista. Koti on nykyään yleisölle avoin kotimuseo.

Kaupungissa sijaitseva kotiseutumuseo tarjoaa kiinnostavia historiankierroksia kaupungissa ja lähiympäristössä sekä järjestää erittäin suosittuja keskiaikatapahtumia yhteistyössä paikallisten keskiaikaharrastajien kanssa.

Säveltäjä Modest Musorgskin (1839-1881) kotimuseo

Velikie Lukin alueella, Nauomovon kylässä, n. 60 km päässä kaupungista, sijaitsee säveltäjä Modest Musorgskin kotimuseo, joka on perustettu vuonna 1968 säveltäjän äidinpuoleisten isovanhempien taloon.  Musorgskin lapsuudenkoti, joka sijaitsi lähellä museota, ei ole säilynyt.  Museo sijaitsee kauniissa ympäristössä luonnonsuojelualueella Zizitskin järven rannalla.

Musorgskin museon opastettu kierros päättyi talon saliin, missä vieraat saivat kaiuttimista kuulla Musorgskin musiikkia.

Mahdollisuudet kulttuurivaihtoon

Syksyllä 2016 kulttuurifoorumissa tapaamiemme yhteistyöprojekteja tarjonneiden partnereiden joukosta Velikie Lukin kulttuuritalon tarjonta erottui monipuolisuudellaan. Lisäksi pidämme arvokkaana yhteistyötä lasten ja nuorten kesken.  Kun kulttuuritalon esiintyjät lähtevät kiertueelle, he maksavat itse matkansa, isäntien puolesta he tarvitsevat majoituksen ja ylläpidon.  Kotimajoitus on yksi varteenotettava vaihtoehto varsinkin, jos isäntäperheessä on esiintyjien ikäisiä nuoria. Esiintyjät eivät ota esiintymispalkkiota. Jos Suomesta lähtee esiintyjäryhmä vastavierailulle, kulttuuritalo maksaa majoituskulut ja ylläpidon.

Mahdollinen vaihtoehto yhteistyön aloittamiselle Velikie Lukin kulttuuritalon kanssa olisi useamman osaston voimien yhdistäminen niin, että voidaan järjestää usean päivän (esim. yhden viikon) kiertue. Kiertueen aikana voidaan järjestää esiintyminen, ruokailu ja majoitus/paikkakunta. Huomioitavaa on se, että ryhmän matka Venäjältä Suomeen ja takaisin vie tästä ajasta vähintään yhden päivän.

Koska Velikie Lukin kaupunki on täynnä kiinnostavaa historiaa ja tarjoaa matkailijoille paljon nähtävää, kaupunki on erittäin suositeltava myös matkailukohteena. Kaupungissa järjestetään paljon erilaisia tapahtumia ja kulttuuritarjonta on runsasta. 

Lisätietoja saa Suomi-Venäjä-Seuran Länsi-Suomen piiritoimistosta lansi-suomi@venajaseura.com .

Tapio Lammi ja Satu Ceder

Kirjoittajat ovat Suomi-Venäjä-Seuran Länsi-Suomen piirin puheenjohtaja ja varapuheenjohtaja.

Kommentit

http://skidki.vashdom.ru/file

http://skidki.vashdom.ru/files/actions/0000/0023/_cache/crop573x357-imag...

Модель ТР-52 Цена: 150000 руб. Контурное уплотнение дверного полотна и дверного блока. Заполнение дверного полотна теплоизоляционным материалом. Доступны замки одно - или (с дополнительной блокировкой, которая выполняется вторым ключом) https://dveri-komforta.ru/cat/vhodnyie-dveri-start.html - доставка от двери до двери в Москве Утепленная коробка-ТЕРМОКОРОБ. Термосопротивление идентично кирпичной стене толщиной 1500 мм. Полностью утепленные, полотно и рама. Два контура уплотнения. Дверной блок и торцы дверного полотна окрашены порошковым напылением. Замки с вкладышами хорошо известны и популярны https://dveri-komforta.ru/cat/vhodnyie-dveri-start.html - входная дверь металл 3 мм купить в Москве Усиленные противосъемные блокираторы. Латунный отбойник на дверном полотне. Латунная накладка на порог. Изготовление двери по индивидуальным размерам.

тэг: продажа и доставка дверей Москва, двери метал входные б у в Москве, двери межкомнатные доставка недорого Москва, стальные двери доставка в Москве, доставка установка металл дверей в Москве, входные двери толщина металла 2 мм в Москве, доставка дверей гармошек Москва, входные двери частный дом металл Москва, двери входные металл 1 2 мм в Москве, двери входные винилискожа в Москве, дверь винилискожа цена Москва, стальные двери доставкой установкой в Москве, двери доставка установка бесплатно Москва, двери доставка установка замер Москва, купить дверь винилискожа в Москве, курьерская доставка сдэк до двери в Москве, дпд доставка до двери Москва, двери оптом доставка Москва, служба доставки до двери Москва, двери межкомнатные доставка недорого в Москве, входная дверь металл 3 мм купить в Москве, входные двери толстый металл Москва, доставка дверей гармошек в Москве, доставка дверей гармошек Москва, доставка до дверей получателя в Москве, входные двери толщина металла 2 мм в Москве, оплата доставки дверей в Москве, доставка товаров до двери Москва, отделка дверей винилискожей Москва, стальные двери доставкой установкой Москва, входные двери толщина металла 3 мм Москва, двери доставка установка бесплатно Москва, двери доставка установка бесплатно в Москве, сдэк рассчитать доставку до двери Москва, двери винилискожа купить Москва, служба доставки до двери в Москве,

Online shop: acheter le prix

Online shop: acheter le prix de la creatine - tell + 41 79 606 58 68

Kirjoita uusi kommentti

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.