Vuosi 2013

Vuonna 2013 käynnistyi Kansalaisjärjestöt suomalais-ugrilaisia kieliä ja kulttuureja säilyttämässä - hanke, jonka tavoitteena on löytää sukukansojen järjestöille uusia toimijoita ja innovatiivisia toimintamuotoja. Mukaan otetaan motivoituneita osallistujia Venäjältä ja Suomesta.  Hanke tarjoaa hyvän ikkunan suomalais-ugrilaiseen yhteistyöhön, kansainväliseen projektitoimintaan ja kansalaisjärjestöihin. Hankkeen hakuaika oli maaliskuussa 2013. Haku uudistetaan vuosittain.

Hankkeen venäjänkieliset kotisivut http://fuproekt.org

Hankkeen koulutustilaisuudet pidettiin Karjalan Urojärvellä 15.-19.6. sekä Komin Ybin etnopuistossa 25.-28.10.2013

20 osallistujaa suoritti täyden koulutusohjelman osallistuen molempiin seminaareihin ja suorittaen kotitehtävät.

Sertifikaatin saivat:

Aljoshin Pavel (ersä, Nizhni Novgorod)

Anikina Marina (moksha, Mordvan tasavalta)

Bank Viktor (hanti, Hanti-Mansian autonominen piirikunta

Bryndina Vera (moksha, Mordvan tasavalta)

Derjabin Andrei (komi-permjakki, Permin läänin Komi-Permjakian piiri)

Gabova Viktoria (komi, Komin tasavalta)

Ivanov Artur (udmurtti, Udmurtian tasavalta)

Karjalaini Jegor (karjalainen, Karjalan tasavalta)

Mäki Johanna (Tampere, Suomi)

Prokofjeva Oksana (tverin karjalainen, Tverin lääni)

Rezunova Anisja (udmurtti, Udmurtia)

Savran Valerija (nganasan, Taimyr)

Shahova Natalia (komi, Komin tasavalta)

Siljander Helga (saamelainen, Helsinki)

Sivajev Jevgeni (vuorimari, Marin tasavalta)

Taivalaho Minea (Rovaniemi, Suomi)

Torohova Ljudmila (hanti, Hanti-Mansian autonominen piirikunta)

Tshevtajev Roman (ersä, Marin tasavalta)

Tshuprov Vasili (komi, Komin tasavalta)

Vasiljev Pjotr (vepsä, Leningradin lääni)

Onnittelut koulutuksen suorittaneille!

 

Tilaisuuksiin osallistumisen lisäksi sertifikaatin saamisen edellytyksenä oli aktiivinen osallistuminen koulutuksen alueidenvälisiin ryhmätöihin sekä niihin liittyviin kotitehtäviin.

Ryhmät 2013 (suluissa tutorin nimi):

Media (Natalia Sevets-Ermolina, Karjala)

Ryhmä valmisteli Multibabushka-hankkeen sosiaaliseen mediaan. Hankkeen esittelyvideo

Projektijohtaminen (Aleksandr Efremov, mari (Moskova)

Ryhmä valmisteli suomalais-ugrilaisen alueidenvälisen leirivaihto-ohjelman varhaisnuorille.

Kieli (Marina Fedina, Komi)

Ryhmä suunnitteli aikuisille suunnatun kieliklubi-formaattia.

 

Lehdistötiedote 3/2013

Vuoden 2012 Eurovision laulukilpailujen ilmiöksi nousi Venäjän edustajana ihastuttaneet udmurttimummot, Buranovon Babuškat. Heidän kauttaan lisääntyi tietoisuus udmurteista ja laajemminkin suomalais-ugrilaisista sukukansoistamme. Vastuu ei kuitenkaan lepää pelkästään mummojen harteilla, vaan sukulaistemme kieliä ja kulttuureja tuodaan jatkuvasti esiin uusilla, nykyaikaisilla tavoilla.

Innovaatioita etsitään myös vuonna 2013 alkavassa suomalais-ugrilaisessa koulutushankkeessa, joka kokoaa kansalaistoimijoita Suomesta ja Venäjältä yhteiseen pöytään. Päätoteuttaja on Suomi-Venäjä-Seura, joka on toteuttanut suomalais-ugrilaista kansalaisjärjestökoulutusta vuodesta 2006 asti. Hanketta tukevat Koneen Säätiön kieliohjelma, Opetus-  ja kulttuuriministeriön Sukukansaohjelma sekä Venäjän puolen yhteistyökumppanit.

Koulutukseen valitaan vuosittain avoimella haulla yhteensä 30 osallistujaa Venäjän suomalais-ugrilaisilta alueilta sekä Suomesta. Vuonna 2013 järjestetään koulutustilaisuudet Petroskoissa kesäkuussa sekä Syktyvkarissa Komissa. Aiheina ovat muun muassa vähemmistökansoihin ja kansalaisjärjestöihin liittyvä lainsäädäntö, PR-taidot sekä järjestöjen, median ja valtaapitävien suhteet. Keskeinen osa koulutusta on osallistujien ryhmätöinä suunnittelemat yhteishankkeet, joiden kautta pyritään löytämään nykyaikaisia toimintamalleja suomalais-ugrilaisille kansoille ja niiden kansalaisjärjestöille. Hankkeiden sisältönä voi olla esimerkiksi kielten ylläpitäminen kaupunkiympäristössä, pienet suomalais-ugrilaiset kansat, kulttuurin innovatiiviset muodot tai suomalais-ugrilaisten kansojen brändäys.

Suomesta hankkeeseen valitaan vuosittain 3-5 osallistujaa. Haku vuoden 2013 koulutukseen on avoin maaliskuun ajan. Edellytyksinä osallistumiseen on innostus suomalais-ugrilaisiin asioihin ja kansalaistoimintaan. Harrastuksista ja kiinnostuksenkohteista on etua. Venäjän tai suomalais-ugrilaisten kielten taidosta on apua, mutta tarvittaessa myös tulkkaus suomeen järjestetään.

Tarkemmat tiedot hankkeesta ja haku osallistujaksi:

Suomeksi: www.venajaseura.com --> kulttuuri- ja projektitoiminta --> Kansalaisjärjestökoulutus

Venäjäksi: http://fuproekt.org

Tiedustelut:

Toiminnanjohtaja Riku Savonen

Suomi-Venäjä-Seuran Länsi-Suomen piiri ry

Pinninkatu 53 B 33100 Tampere

+358503281420, riku.savonen@venajaseura.com