Kino Lokakuu

Kuva elokuvasta Expiation, vuoden 2017 Kino Lokakuun ohjelmistoa

Suomi-Venäjä-Seura  järjestää vuosittain venäläisen nykyelokuvan festivaalin Kino Lokakuun. Nimestään huolimatta festivaali järjestetään nykyään helmikuussa(!), joten ole tarkkana, etteivät mielenkiintoiset venäläiset nykyelokuvat jää sinulta näkemättä.

Kino Lokakuun ohjelmaan kuuluu elokuvien lisäksi useita keskustelutilaisuuksia, joissa ohjaajavieraat kertovat näkemyksiään elokuvista ja etsivät vastauksia kulloinkin ajankohtaisiin kysymyksiin. Tutustu vuoden 2015 festivaalin avajaiskeskusteluun: https://www.youtube.com/watch?v=cODdcKCitm8

Kino Lokakuu festivaalin pääpaikkakunta on Helsinki, jossa intensiivisen katsomiskokemuksen takaa elokuvateatteri Andora. Festivaali järjestetään myös Joensuussa, Tampereella ja Turussa. Monet elokuvista kiertävät myös muilla paikkakunnilla mm. Kuopiossa ja Oulussa.

Festivaalin keskustelutilaisuudet tulkataan aina suomeksi. Elokuvissa on englannin- tai suomenkielinen tekstitys.

Tutustu Kino Lokakuun ohjelmaan ja osta lippuja festivaalin omilla sivuilta: www.kinolokakuu.com

Mielenkiintoista matkaa venäläisen elokuvan pariin!

Kino Lokakuusta vastaa seuran kulttuurisihteeri Merja Jokela: merja.jokela@venajaseura.com 0400 369 439

Kuva elokuvasta My friend, Boris Nemtsov vuoden 2017 Kino Lokakuun ohjelmistoa.