Yhteystiedot

Suomi-Venäjä-Seuran Länsi-Suomen piirijärjestö ry:n toimisto
 

Suomi-Venäjä-Seuran Länsi-Suomen piiri
Tulli Business Park, Åkerlundinkatu 11 A
33100 Tampere
 
Puhelin: +358 10 396 2800
 
Toimisto avoinna maanantaista perjantaihin kello 12-16. Poikkeuksellisista aukioloista ilmoitamme piirin etusivulla www.venajaseura.com/lansi-suomi
 
Toiminnanjohtaja
Riku  Savonen
Riku Savonen
puh 050 328 1420
skype: riku.savonen
 
Järjestö- ja kulttuurisihteeri
Tuija 1
Tuija Mäkinen
Puh 040 506 4556
 

 

Piirikokousterveiset 2017
Suomi-Venäjä-Seuran Länsi-Suomen piirin vuosikokous pidettiin Tampereella Työväenmuseo Werstaalla 22.4.2017. Kokoukseen osallistui yhteensä 50 henkilöä, joista 33 oli varsinaisia kokousedustajia ja loput kokousseuraajia. Edustettuna oli 17 Seuran osastoa. Kokousta tervehtivät ministerineuvos Sergey Belyaev Venäjän Federaation Suomen suurlähetystöstä, kulttuuri- ja vapaa-aikajohtaja Lauri Savisaari Tampereen kaupungilta sekä pääsihteeri Merja Hannus Suomi-Venäjä-Seurasta. Ennen kokousta Aleksanteri-instituutin tutkijatohtori Hanna Smith piti avoimen yleisöluennon Venäjän tulevaisuudesta, joka keräsi sadan hengen kuulijajoukon.
Kokouksessa tehtiin seuraavia valintoja:

Suomi-Venäjä-Seuran Länsi-Suomen piirin hallitus 2017
Puheenjohtaja: Tapio Lammi (Pori)
Varapuheenjohtajat: Satu Ceder (Kangasala), Mauno Rajala (Seinäjoki)
Jäsenet: Hannu Hyvärinen (Hämeenlinna), Aaro Immonen (Tampere), Aulis Kaarnio (Pori), Leena Kakko (Tampere), Anna-Liisa Linnalampi (Huittinen), Veikko Möttönen (Sastamala), Milka Pääkkönen (Ylöjärvi), Ingvar Smeds (Kristinestad).

Suomi-Venäjä-Seuran valtuusto 2017–20
Toive Tynjälä (Ilmajoki), varalla Simo Viitanen (Seinäjoki)
Tapio Lammi (Pori), varalla Outi Suppanen (Tampere)
Tiina Lepistö (Hämeenlinna), varalla Hannu Hyvärinen (Hämeenlinna)
Matti Vuorikoski (Tampere), varalla Leena Kakko (Tampere)
Ingvar Smeds (Kristinestad), suppleant Bengt Broo (Malax)

Tilintarkastajat 2017:
Kristian Seemer, HT ja Janne Sirkka HT.
Varatilintarkastajat Idman Vilen Grant Thornton Oy- tilintarkastusyhteisöstä.
Kiitos kaikille piirikokouksesta ja onnea vastuutehtäviin valituille!