Venäjä vaalien jälkeen -seminaari ja piirikokous Rovaniemellä 2008

Puutullit puhuttivat, ystävyysseuratyö sai kiitosta
 
Rovaniemen kaupungintalon valtuustosali keräsi miltei salin täyteen kuulijoita Suomi-Venäjä-Seuran Pohjois-Suomen piirijärjestön kevätseminaarissa. Osallistujia oli noin 130. Puhujalista oli komea: Suurlähettiläs ja Suomi-Venäjä-Seuran puheenjohtaja Heikki Talvitie, ulkomaankauppaministeri Paavo Väyrynen, ministerineuvos Sergei Beljajev Venäjän Suomen suurlähetystöstä, FT Pekka Iivari Finnbarentsista, kansanedustajat Johanna-Ojala-Niemelä, Liisa Jaakonsaari, Erkki Pulliainen, Lyly Rajala ja Esko-Juhani Tennilä sekä Barentsin alueneuvoston puheenjohtaja Pauli Saapunki.
 
Kansanedustajien paneelissa Venäjän ja Suomen ajankohtaiset kysymykset nousivat esille ja puutulliasia vei paljon huomiota. Venäjän suurlähetystön edustaja Sergei Beljajev vastasi panelisteille esittäen Venäjän näkemyksen asiasta. Seura ei puutulliasiaa pysty ratkaisemaan, mutta kansalaisten ystävyyssuhteita pidetään yllä ja kehitetään jatkossakin.
 
Suomi-Venäjä-Seuran kansalaistoimintaa ja Venäjän yhteistyötä puhujat pitivät arvokkaana, lähialuehankkeita ja pohjoista Barentsin alueen toimintaa luvattiin edistää monissa puheenvuoroissa. Seminaarin mielenkiintoista antia olivat myös FT Pekka Iivarin alustus Venäjän turvallisuuskoneiston vahvasta roolista valtion toiminnan taustalla sekä ministerineuvos Beljajevin esittämät tiedot Venäjän talouden huimasta kasvusta.
 
Ladna-palkinto Kuusamoon
Kuusamo ja Ladna
Kuusamon osasto palkittiin vuoden 2007 ansiokkaasta toiminnasta seuran Ladna-palkinnolla. Kuvassa vasemmalta osaston pj. Tarmo Polojärvi, johtokunnan jäsenet Aimo Hekkala, Sirkka Kallioniemi, Leila Aho, Pertti Kalsi ja Pauli Saapunki.
Piirikokous valitsi entiset veturit ja uusia kasvoja hallitukseen
 
Sunnuntaina pidetty Pohjois-Suomen piirijärjestön vuosikokous kokosi 50 osastojen edustajaa ja 12 yhteisöjäsenten edustajaa sekä noin 30 seuraajaa. Kutsuvieraina oli edustajia Murmanskin alueen ja Karjalan Tasavallan Suomen Ystävien paikallisosastoista Tulomasta, Apatitystä, Umbasta, Kantalahdesta, Louhesta, Kostamuksesta ja Läskelästä.
 
Piirijärjestön puheenjohtajana jatkaa seuraavan vuoden Anneli Kiiskinen Oulusta, varapuheenjohtajina Aarno von Bell Kajaanista ja Pirkko Ihalempiä Sodankylästä. Piirihalllitukseen valittiiin lisäksi Seppo Alatalo, Maarit Grekula (uusi), Eila Heikkinen, Riina Isola (uusi), Sirkka Kallioniemi (uusi), Mikko Leskelä, Eeva Mulari, Marja Nybacka, Tarja Tenhunen.